Damru Clothing

Wkrocz w świat mody

Jak najlepiej się ubrać w góry?

wyprawa w góry
Wielu z nas planuje w te wakacje odpoczywać w południowym regionie Polski. Jednakże nierzadko turyści nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest należyte przygotowanie do wypoczynku w górach. Odziewanie się na górską ekskursję tak, jak na plażę może mieć ogromnie poważne następstwa dla naszego zdrowia, a nawet dla życia!

Należyte buty to podstawa. Wszelakiego typu mokasyny, sandałki, a nawet tenisówki bądź adidasy przydają się na przechadzkę po Krupówkach, lecz nie na górskie szlaki. Niestety w sezonie na wielu szlakach (nierzadko tych najtrudniejszych, w Tatrach) możemy zaobserwować cały asortyment sklepu obuwniczego. A z przyczyny owej beztroski trampów GOPR rokrocznie notuje coraz to większą ilość wypadków. (Warto także pamiętać, iż w niektórych krajach, np. na Słowacji, za akcję ratowniczą musimy uregulować należność!) Oczywiście na górski – rekomendują nas – szlak najlepsze oraz najbezpieczniejsze są nieprzemakalne buty trekkingowe za kostkę oraz z profilowaną podeszwą.

górski krajobraz
Autor: www.szklarskaporeba.pl
Źródło: www.szklarskaporeba.pl

Praktycznie każdy sklep górski – hiperłącze – oferuje podobne buty . Zagwarantują nam przede wszystkim bezpieczeństwo, nawet w największy skwar można zwichnąć nogę próbując przebyć strumyk po kamieniach. W butach trekkingowych nie musimy też obawiać się opadów. Niestety dobre buciki do górskich wędrówek to wydatek paruset złotych. Jeżeli przerasta to możliwości naszej kieszeni, zabierzmy przynajmniej obuwie z profilowaną podeszwą, jakie zapewni nam lepszą przyczepność. Lepiej wtenczas zrezygnować z trudniejszych szlaków i dobierać łatwiejsze szlaki, przebiegające dolinami. Do butów winniśmy obowiązkowo przyodziać dobre, bawełniane skarpetki. Jeżeli wybieramy się na dłuższą wyprawę, to nawet 2 pary (grubsze wkładamy na cieńsze) – usztywnią stopę jak też zabezpieczą ją przed otarciami.

Ochrona przed słońcem. Na górskim szlaku może bardzo nam dokuczyć słoneczko. Nie można zapominać o osłonie głowy (obowiązkowo u maluchów) chustką lub kapeluszem. Łatwiej w tym miejscu również o poparzenia z przyczyny rzadszego powietrza (zwłaszcza w wyższych partiach). Toteż tak ważne jest aplikowanie kremów z filtrem parę razy dziennie. Przydadzą się również odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

buty, góry
Autor: nie
Źródło: pixabay.com
Oczywiście szlak górski to nie rewia mody – ubierając się na wycieczkę musimy kierować się głównie wygodą. Odzienia wybierzmy lekkie (dżins odpada, jest nadto sztywny), przewiewne oraz praktyczne. Wskazane jest zabrać zapasową koszulkę na zmianę. Najbardziej odpowiednie będą koszulki typu T-shirt – krótki rękawek ochrania ramiona przed promieniami słońca i chroni je przed otarciami od szelek plecaka. Panie winny zrezygnować ze spódniczek na rzecz krótkich szortów (najlepiej do kolan). Idealne są takie z dopinanymi nogawkami bądź podwijane – bardzo przydatne, gdy zrobi się chłodno lub szlak jest nieczęsto uczęszczany i zarośnięty jeżynami.

W sklepie Camp nabędziemy również kurtkę przeciwdeszczową i polar- zobacz pełną ofertę.